Vyhľadať
Close this search box.
Články
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Sexualita je v našej dobe jedna z hlavných dimenzií osobného a duchovného rozvoja. Najdôležitejšie posuny v evolúcii sexuálneho vedomia v druhej polovici 20. storočia sa skutočne udiali bok po boku rýchleho vývoja individualizácie v tom istom období. Zdá sa, že sexuálny vývoj a vývoj individuálnej identity sú dve strany toho istého evolučného procesu.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Pôvod sexuálnej túžby je tak starý ako rozdelenie pohlavia na muža a ženu. Niektoré dávne tradície túto udalosť umiestňujú do Starej Lemúrie, ktorá existovala ešte oveľa dávnejšie, než Atlantída zmizla následkom veľkej potopy. Vtedy, ešte v takzvanom Raji, došlo k rozdeleniu pôvodne androgénnej bytosti Adama na Adama a Evu. Stalo sa to v mieri, teda, aspoň na povrchu.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Sex je tu s nami od nepamäti a láska v jej rôznych podobách bola vždy základná ľudská hodnota. Ale intimita je nová. Hoci sa jedná o tak zásadnú zložku dnešných medziľudských vzťahov, tak dôležitú pri vytváraní rodín, tak vysoko cenenú ako významný zdroj osobného šťastia, intimita ostáva záhadou. Väčšina ľudí vníma, že intimita buď je súčasťou partnerského vzťahu, ak patríte medzi tých šťastnejších, alebo ak nie, máte skrátka smolu. Vzťahy, sexuálny život, manželstvo a láska môžu do určitej úrovne prežiť bez intimity, ale duša, srdce a ich energia nie.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Ženy na celom svete s nezastaviteľnou dynamikou získavajú rovnocenné postavenie v spoločnosti. Boj o hlasovacie právo žien trval dlho a víťazstvá prichádzali postupne: 1881 Ostrov Man, 1893 Nový Zéland, 1917 Kanada, 1918 Británia a Nemecko, 1920 v USA. Od hnutia za oslobodenie žien v 60. rokoch bolo opäť potrebné prejsť dlhú cestu k postupnému zlepšeniu podmienok pre hospodársku a politickú rovnosť žien v súčasnosti a ešte stále je pred nami dlhá cesta k dosiahnutiu skutočnej rovnosti medzi pohlaviami.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Zo všetkých foriem counsellingu je môj najobľúbenejší párový a vzťahový counselling. V ostatných formách poradenstva, osobného rozvoja a psychoterapie, či už v práci jeden na jedného alebo v skupine, musia vždy klienti po sedení ísť domov a sami integrovať všetko, čo sa dosiahlo na stretnutí do ich normálneho života. Ak však máte v jednom procese obidve časti spoločného vzťahu, to, čo sa tam dosiahne, sa priamo na stretnutí integruje do partnerského vzťahu, pretože to partneri dosiahli spoločne. Dochádza k posunutiu vzťahu na novú úroveň.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Osobné intímne vzťahy urgentne potrebujú posun na ďaľšiu úroveň, a to všade na svete. Starým spôsobom v nich už nedokážeme byť. Ľudia sú čoraz sofistikovanejšie komplexné bytosti žijúce v stále zložitejšej civilizácii. Tradície, staré zvyky a nasledovanie vzorov predošlých generácií už nám nefunguje. Neustále inovujeme všetko okolo nás, od najjednoduchších prístrojov cez informačné technológie až po medzinárodný obchod, ale spôsob, akým interagujeme v osobných vzťahoch zostal primitívny aj u tých kultivovanejších a vzdelanejších z nás.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Donedávna mali muži svoje jedinečné poslanie. Tisícky rokov nepopierateľne vládli svetu, nahliadajúc na ženy ako na podradné ľudské bytosti, ktoré sa narodili, aby mužom slúžili, milovali ich, rodili im deti, starali sa o nich, zabávali ich a poslúchali bez akéhokoľvek vplyvu na dianie vo svete. Ženy získali hlasovacie právo len pred 126 rokmi: v roku 1893 na Novom Zélande, v roku 1894 v Južnej Austrálii. Švajčiarsko udelilo ženám volebné právo až v roku 1971.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Jednou z tragédií našej doby je, ak sa ten najintímnejší priestor – partnerský vzťah, ktorý má byť našim útočiskom a najbezpečnejším miestom na zemi, stane pascou, miestom, kde sa nedá žiť, avšak náklady na rozchod sú tak obrovské po ekonomickej aj rodinnej stránke, že si ho nemôžeme dovoliť.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Čoraz väčšiemu počtu z nás je zrejmé, že to, čo sa kedysi považovalo za „normálny“ vzťah, dnes už neexistuje. Vzťahy, ktoré dnes žijeme, sa väčšine ľudí nezdajú normálne. Zisťujeme, že vzťahy bez osobitného kontinuálneho úsilia sú neudržateľné. A to je niečo, čo je v rozpore s našimi pôvodnými nádejami a ideálmi. Aj tie najkrajšie príbehy lásky totiž skôr či neskôr začnú podliehať ničivej sile nezdravých vzorcov správania oboch partnerov. Zmeniť to môže len nová úroveň sebauvedomenia.
RELATIONSHIP & SEXUALITY
Jedného neskorého jarného večera som v skupine ôsmich mužov stál pri ohni na vrchole hory s výhľadom na krásnu stredoslovenskú dolinu. Muži, ktorí tu stáli so mnou, boli ako ja. Odhodlaní osobne sa rozvíjať, oddaní ženám, ktoré milujeme, a rodine a domovu, ktorý s ňou vytvárame. Dostatočne odvážni a čestní, aby sme sa dokázali pozrieť do seba a vidieť svoju osobnú realitu: dobro a zlo, múdrosť a hlúposť, úspechy a neúspechy, odvahu a strach, lásku a nenávisť, krásu a ošklivosť.
načítavam