Vyhľadať
Close this search box.
Články
anthroposophy
Dnes by som rád hovoril o vďačnosti. O udržujúcej, liečivej a transformačnej moci ľudskej vďačnosti, ako vedomej duchovnej aktivity. Vedomé pestovanie vďačnosti je Šiesta zo Siedmych podmienok pre duchovný rozvoj, o ktorých som v posledných mesiacoch písal v týchto článkoch.
anthroposophy
Po boku skutočnej ľudskej bytosti v každom z nás žije aj jej protiklad: náš osobný vnútorný anti-človek. Vždy je tu, je zdroj všetkého nehumánneho, čo ľudia robia na všetkých úrovniach: osobnej, sociálnej, profesionálnej, globálnej. Voláme ho Ľudský dvojník. Nevidíme ho. Stávame sa ním, alebo aj nie. On sa stáva nami, alebo aj nie. Je to prah prebudenia k našej skutočnej bytosti cez konfrontáciu s jej proťajškom.
anthroposophy
Okrem pravej ľudskej bytosti, ktorou sme - nášho JA, musí v každom z nás existovať neviditeľný, mocný a vždy prítomný protiklad: „Anti – JA“. Tento protiklad v tele a duši každého z nás volám „Ľudský Dvojník“.
anthroposophy
Táto časť série článkov o ľudskom dvojníkovi je venovaná praktickým psychofonetickým procesom identifikácie, stretu a premeny ľudského dvojníka v silu ukotveného individuálneho ducha.
anthroposophy
Krása ľudskej duše je pre mňa žiarivo viditeľná, keď sa človek vášnivo a s láskou pozerá na zvyšok ľudstva, alebo aspoň na časť ľudstva, alebo aspoň na jednu ďalšiu osobu. Potom uvidím, kto naozaj je. Keď sa ľudia sústredia na svoje vlastné potešenia, potom sú v neustálom pohybe, živí a veľmi zaneprázdnení. Vtedy však nevidím, ako ich duch žiari. Nemôžem ho vidieť. Vtedy môžem od človeka niečo chcieť, možno im chcem niečo dať, ale v skutočnosti nevidím ich podstatu, pretože nežiari. A potom strácam záujem kráčať s nimi vpred a spolu s nimi rásť.
anthroposophy
pozornenie: tento článok je teoretický, určený pre tých, ktorí sa zaujímajú o teoretické pozadie psychofonetiky. Pochopenie základnej štruktúry ľudskej konštitúcie je ako mať mapu na cestu individuálneho života. Väčšina z nás cestuje bez mapy alebo si mapu kreslí počas cesty. Skôr či neskôr si však každý musí osvojiť nejaký základný prístup k štruktúre ľudskej konštitúcie ako základu svojho správania, volieb, vzťahov a rodičovstva, či už vedome, alebo nevedome.
načítavam