Vyhľadať
Close this search box.
Blog

Vykúpenie skrz uznanie ľudskej bytosti v každom z nás

Moji drahí priatelia, kdekoľvek na tejto intímnej malej planéte!

píšem vám z pohodlia svojho domova a pri tom, už po druhýkrát, počúvam starú nahrávku jedného z najvýznamnejších hudobných vystúpení v histórii: Yehudi Menuhin hrá Beethovenov husľový koncert (moja najobľúbenejšia skladba) v Michaelmas, 28.septembra 1947 s Berlínskou filharmóniou, pod vedením jej najuznávanejšieho dirigenta. Wilhelm Furtwängler bol aj počas druhej svetovej vojny vedúcim tohto svetového filharmonického orchestra. Tento nepretržite vystupoval za Hitlera a udržiaval nažive niečo z pravej nemeckej duše v režime, ktorý bol absolútnym opakom pravej nemeckej duše.


stretnutie ako akt slobody

Rok 1947. Berlín stále leží v ruinách. Nie všetky telá a nie všetky nevybuchnuté bomby sa podarilo získať z trosiek trojročného leteckého a pozemného bombardovania. Dobyvateľskí spojenci majú úplnú kontrolu nad Nemeckom. Každý, najmä ten, kto pôsobil v akejkoľvek vedúcej pozícii počas 12-tich rokov Hitlerovej absolútnej kontroly – je podozrivým nacistom. Dirigent Berlínskej filharmónie je podozrivý nacista.  

A  Yehudi Menuhin, popredný židovsko-americký huslista letí v tom čase do Berlína, aby s týmto dirigentom a týmto orchestrom zahral v tomto meste Beethovenov husľový koncert – ako slobodný akt -vzdoru proti démonizácii Nemecka.

Wilhelm Furtwängler

Wilhelmovi Furtwänglerovi v rokoch 1945 až 1952, počas americkej okupácie Západného Berlína, zakázali pracovať – vystupovať a cestovať do zámoria kvôli jeho zločinu – že viedol Berlínsky filharmonický orchester za Hitlera. Najslávnejší židovský huslista, Yehudi Menuhin, v neskoršom rozhovore povedal, že nacizmus je opakom skutočného ducha Nemecka. Nemecka sa zmocnila  banda zločincov, povedal. Kdekoľvek gang zločincov prevezme mocný národ, niečo také sa nevyhnutne stane. To nič nemení na tom, čím je Nemecko vo svojej skutočnej podstate.

Wilhelm Furtfangler zostal v nacistickom Nemecku ako popredná národná kultúrna osobnosť, platil svojim mlčaním voči  všetkým protiľudským a protinemeckým katastrofickým deformáciám všetkého, v čo veril, ale zostal – aby zachoval niečo z toho, čím bol skutočný duch nemeckého ľudu. Zostal pre nemecký ľud v jeho najtemnejšej hodine ako lúč svetla uprostred ohavnej nočnej mory.

Yehudi Menuhin

A Yehudi Menuhin – uznávaný popredný hudobník amerického národa a zároveň židovského kmeňa – dokázal prekonať všetku národnú, rasovú, historickú, emocionálnu, politickú a masmediálnu priepasť. Postavil sa za človeka a geniálneho umelca, ktorý práve prežíval najhorší kultúrny holokaust! Odmietnutý civilizovaným svetom! Zatiaľ čo krv stále vyteká z rán, zatiaľ čo jeho hrdé mesto, kultúra a národ ležia v troskách! Bol  človekom, ktorý predbehol svoju dobu a navždy rozlíšil medzi Nemeckom a nacizmom!

hrdinstvo ako inšpirujúca sila

Neviem, ako to dokázali! Nerodíme sa rovní. Rodíme sa s ovocím dozrievania duše, ktoré sme dosiahli v predchádzajúcich životoch. Ľudia nie sú porovnateľné bytosti. Viem len, že vidieť týchto dvoch ľudí hrať spolu Beethovenov husľový koncert v Berlíne 28. septembra 1947 ma robí opäť hrdým na to, že patrím k ľudskej rase. Toto sú moji hrdinovia!

Nech nás všetkých obnoví  potenciálna sila takýchto stretnutí aj v ďalšom roku!

Požehnanie Vašej tvorivej práci a pokojné sviatky Vám a všetkým Vašim blízkym.

s láskou

Yehuda Tagar
preklad Mira Tagar

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn